Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. Karola Konopki w Szczecynie

Patron Szkoły

KSIĄDZ PRAŁAT KAROL KONOPKA

 

Ksiądz prałat doktor Karol Konopka urodził się

10 listopada 1901 roku w Szczecynie, na terenie parafii Gościeradów, w rodzinie rolniczej. Kiedy ojciec umarł dość wcześnie, ciężar pracy i wychowania spadł na matkę, która wszczepiła w swoje dzieci głęboką wiarę, miłość do Kościoła i zachowanie tradycji religijnych, co pozostało cechą charakterystyczną młodego Karola i dojrzałego kapłana. Jak pisał w swoim życiorysie "Warunki materialne moich rodziców były ciężkie: posiadali bowiem początkowo tylko 4ha ziemi, później po wielu latach dorabiania się nabyli znowu 4 ha ziemi. Szkołę podstawową ukończyłem w rodzinnej wsi. Wykształcenie średnie zdobyłem jako eksternista, jako uczeń gimnazjum powiatowego w Janowie Lubelskim". Ks. Konopka pokonywał kilkakrotnie w miesiącu pieszo trasę Szczecyn - Janów Lubelski.

 

Święcenia kapłańskie otrzymał 19 czerwca 1924 r. z rąk Ordynariusza Biskupa Mariana Fulmana, w katedrze lubelskiej. Prymicje kapłańskie odprawił w rodzinnej parafii w Gościeradowie. W czasie wakacji codziennie chodził pieszo do Gościeradowa odprawiać Mszę Św.

 

Po studiach w lubelskim seminarium duchownym rozpoczął studium doktorskie na Wydziale Teologii Moralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie uzyskał dyplom doktora teologii. W 1935 r. skierowany został na dalsze studia do Fryburga w Szwajcarii, gdzie w 1937 r. uzyskał drugi stopień doktorski w zakresie filozofii i slawistyki w oparciu o badania nad poezjami C.K. Norwida. Rozprawa doktorska, napisana i obroniona w języku francuski,, nosiła tytuł "La notion de Dieu dans les ouvres de Cyprien Norwid", czyli Pojęcie Boga w dziełach Cypriana Kamila Norwida". Doktorat ks. Konopki był pracą pionierską, gdyż stanowiła jedną z kilku zaledwie prac doktorskich z takiego zakresu powstałych w dwudziestoleciu międzywojennym.

 

Ks. prałat Karol Konopka był kapłanem wszechstronnie i starannie wykształconym posiadającym - co jest rzadkością - dwa stopnie doktorskie, w tym jeden uzyskany w Szwajcarii w języku francuskim. Zachował się w pamięci swoich wychowanków - m.in. księdza arcybiskupa seniora Bolesława Pylaka - jako kapłan głębokiej duchowości i świętości życia. Wartości te przekazywał jako wychowawca i ojciec duchowny wielu pokoleniom alumnów i księży diecezji lubelskiej.

 

Ks. prałat Konopka był postacią wybitną, której życiowy dorobek i zasługi dla Kościoła i diecezji lubelskiej mogłoby wypełnić kilka co najmniej bibliografii. Zmarł 31 grudnia 1969 r. Został pochowany w Lublinie na cmentarzu przy ul. Lipowej w bezpośrednim sąsiedztwie kaplicy cmentarnej.

 

10 listopada 2010 r. w kościele parafialnym pw. Św. Maksymiliana Kolbe w Szczecynie miało miejsce wmurowanie tablicy pamiątkowej ku czci śp. ks. prał. dr Karola Konopki. Inicjatorem uroczystości był ówczesny proboszcz parafii ks. mgr Eugeniusz Różański.

 

Opracowała: mgr Anna Gołąb-Florek

 

źródło: artykuł ks. E. Różański "List do moich Parafian", Szczecyn 3 listopad 2001 r.

M. Skrzypek "Ks. prał. dr Karol Konopka jako teolog, slawiata i norwidysta", Memorana nr 1, 2002 r.