Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. Karola Konopki w Szczecynie

Ogólnopolski program profilaktyki czerniaka

 W związku z tym z częstym występowaniem czerniaka w Polsce nasza szkoła przystąpiła  do Ogólnopolskiego programu profilaktyki czerniaka. Czerniak to nowotwór o największej dynamice zachorowań  (przeważnie u dzieci i osób powyżej 20 roku życia).

Czerniak jest nowotworem wyleczalnym we wczesnym stadium rozwoju. Przeżycie w czerniaku o grubości do 0,8 mm jest bliskie 100%. Warunkiem wyleczalności jest wczesne wykrycie nowotworu i jego szybkie wycięcie, dlatego też tak ważna jest profilaktyka czerniaka.

Czerniak może rozwinąć się, pod wpływem różnych czynników, na podłożu już istniejących znamion barwnikowych lub powstać na skórze nie zmienionej. Niepokój budzić powinny WSZELKIE! zmiany dotyczące już istniejących znamion. Do najczęstszych objawów, wymagających konsultacji lekarza (onkolog, chirurg onkolog, dermatolog) należą między innymi:

  • zgrubienie,
  • zaczerwienienie wokół znamienia,
  • swędzenie,
  • krwawienie,
  • powiększenie,
  • zmiany zabarwienia,
  • zmiana kształtu.

Zmiany skórne podejrzane w kierunku czerniaka należy wyciąć w całości do badania histopatologicznego. Nie wolno wykonywać biopsji cienkoigłowej lub biopsji wycinającej polegającej jedynie na częściowym wycięciu znamienia.

Dalsze badania diagnostyczne, w przypadku stwierdzenia czerniaka w badaniu histopatologicznym, obejmują badanie ultrasonograficzne (USG) regionalnego obszaru chłonnego w kierunku wykrycia powiększonych węzłów chłonnych, które mogą zawierać przerzuty czerniaka.


Wszelkie informacje dotyczące czerniaka znajdą Państwo w poniższyn linku:

https://www.onkonet.pl/dp_czerniakzs.php 

 

Źródło: https://www.onkonet.pl/dp_czerniakzs.php