Historia naszej Szkoły

Publiczna Szkoła Podstawowa w Szczecynie ma ponad stuletnią tradycję.

dawniej

Powstała w 1905r przy pomocy Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności. Było to wielkie wydarzenie dla mieszkańców Szczecyna. Dzieci, młodzież, dorośli pragnęli uczyć się czytać i pisać, pogłębiać swoją wiedzę. Szkoła stała się, więc środkiem kultury w Szczecynie. Funkcję tą pełni do dziś.

Stanisław Mijas, pani Pruszyńska oraz pan Rycerz to postacie, które na zawsze zapisały się w kartach historii Szczecyna. To prekursorzy i animatorzy działalności kulturalnej, tamtego okresu. Dynamiczną ich pracę przerwała druga wojna światowa. Podczas działań wojennych budynek szkolny wraz z wyposażeniem został spalony.

Po wojnie wśród mieszkańców Szczecyna szybko dojrzewała myśl o odbudowie budynku szkoły. Nie   czekano jednak na ukończenie prac budowlanych i   rozpoczęto nauczanie dzieci w barakach   pozostawionych przez Niemców. Odbudowano stary budynek   i nadbudowano piętro, do   zagospodarowania przez nauczycieli. Obok szkoły powstał obecny dom   ludowy, w którym staż     pożarna  udostępniła 3 pomieszczenia na sale lekcyjne. Tak, więc uczniowie   uczyli się w dwóch     budynkach. Taki stan trwał aż do 2003r.

Według projektu organizacji pracy Publicznej Szkoły Powszechne w Szczecynie z 1946 r. obowiązek   szkolny wykonywało 1 dziecko, zaś 105 nie, z Wólki

Szczeckiej 20 uczniów chodziło do szkoły, 37 nie. Był to okres powojenny. Dziś taka sytuacje nie ma miejsca.

dawniej w szkole

Pierwszy powojenny kierownik szkoły to pan Józef Daca. Zatrudniano dwóch nauczycieli. Początkowo była to szkoła dwuklasowa, później pięcio, siedmio, ośmnio aż do dziś sześcioklasowa szkoła podstawowa.

Lata mijały a standard szkoły nie ulegał zmianie.. Klasy przejściowe, ogrzewane za pomocą pieca kaflowego, sanitariaty na zewnątrz i wiadro wody jako umywalka.

Mimo trudnych warunków, w jakich uczyły się dzieci naszej szkoły, rodzice nie oddali swoich pociech do Gościeradowa, gdy w latach 80-tych próbowano utworzyć zbiorcza szkołę gminną. Zastrajkowali, nie puszczając dzieci do szkoły. Ich postawa zmusiła ówczesne władze gminy do pozostawienia szkoły w Szczecynie.

Po 1945 szkołą kierowali:

* 1. Józef Daca
  * 2. Eustachy Wójcik
  * 3. Seweryn Łyszczerz
                                                                                           * 4. Eligiusz Kapica
                                                                                           * 5. Józef Podolski
                                                                                           * 6. Barbara Bierut
                                                                                           * 7. Barbara Rudy
                                                                                           * 8. Zbigniew Michalak
                                                                                           * 9. Jerzy Bancer

* 10. Anna Gołąb-Florek

i od 30 sierpnia 2019 roku Waldemar Gryta