Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. Karola Konopki w Szczecynie

68 rocznica Pacyfikacji Szczecyna - Pamiętamy!!!

2 lutego, w dzień Matki Boskiej Gromnicznej obchodziliśmy 68 rocznicę pacyfikacji wsi Szczecyn. To właśnie w tym dniu, 1944 roku, doszło do wielkiej tragedii, o której wspomina się nie tylko w Szczecynie. Tego dnia na niebie rozpostarła się krwawa łuna,widoczna wiele kilometrów od miejsca tragedii, gdyż Szczecyn, Wólka Szczecka, Łążek i Borów płonęły.

 

Zmasowane siły wroga zwartym szpalerem otoczyły całą wieś. Miejscowa ludność, zbudzona wczesnym rankiem, zaczęła uciekać w obliczu narastającego zagrożenia. Wielu szukało schronienia  w okolicznych lasach. Inni chowali się w stodołach lub w wykonanych przez siebie schronach znajdujących się pod zabudowaniami.

Niemieccy żołnierze wraz z grupami ukraińskimi wyganiali wszystkich na podwórza. Plądrowali dobytek, z zimną krwią zabijali kobiety i dzieci, zostawiając za sobą pożogę i zgliszcza.

Przestraszeni mieszkańcy byli gromadzeni  na placu pośrodku  wsi. Ci, którzy próbowali uciekać lub stawiali opór - rozstrzeliwano na miejscu.

Cały Szczecyn oraz Wólka Szczecka płonęły jak jedna wielka pochodnia.Podobny los spotkał Borów i Łążek. Ludzie ukryci w wykonanych przez siebie schronach, dusili się od dymu. Rannych dobijano. Ci, którzy przeżyli, lub  uniknęli aresztowania, próbowali pod osłoną nocy pogrzebać ciała swoich najbliższych.

Nikt nie przewidywał tak wielkiej tragedii! Jej rozmiar był widoczny w okolicznych miejscowościach. Polegli spoczywają na cmentarzu w Gościeradowie oraz we wspólnej mogile na górce przy kościele w Szczecynie.

Przedstawiciele Urzędu Gminy uczniowie, rodzice, nauczyciele  złożyli kwiaty u stóp Mogiły oddając hołd Pomordowanym

Pamięć o tych wydarzeniach jest nadal żywa w lokalnym społeczeństwie. Nie ma w Szczecynie czy  w Wólce Szczeckiej rodziny,  z której ktoś bliski czy znajomy, nie zginąłby 2 lutego 1944 roku.

Każda rocznica tych wydarzeń obchodzona jest bardzo uroczyście. Również w tym roku pamięć pomordowanych uczczona została Mszą Świętą. Wzięli w niej udział władze gminne, uczniowie  wraz z nauczycielami oraz mieszkańcy Szczecyna.  Po Mszy Świętej odprawionej w kościele parafialnym p.w. św. Maksymiliana Kolbe wszyscy  udali się pod pomnik, gdzie zmówiono modlitwę  za dusze zmarłych. Przedstawiciele władz Gminy, uczniowie oraz mieszkańcy Szczecyna złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Następnie w uroczystym pochodzie  przeszliśmy do budynku Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. Karola Konopki w Szczecynie, gdzie odbyła się uroczysta akademia. Na wstępie Pani Dyrektor Anna Gołąb - Florek przywitała przybyłych gości: przedstawicieli Władz Gminy, mieszkańców, rodziców uczniów oraz nauczycieli.

Pani Krystyna Ziółkowska wprowadziła zebranych w nastrój zadumy  i refleksji odczytując swój wiersz napisany na tę okoliczność.

Na zakończenie głos zabrała Pani Anna Potocka - Sekretarz Gminy Gościeradów, która dokonała podsumowania uroczystości. Zwróciła uwagę na potrzebę pamiętania o historii swojej Ojczyzny, szczególnie historii tak bliskiej naszemu sercu oraz na obowiązek mówienia o niej.

 

opracowała  mgr Joanna Łukomska

więcej informacji znajdziesz m.in.:

http://www.sandomierz.opoka.org.pl/akt/index.php?id=1055

http://www.bibula.com/?p=12245

http://www.radomysl.pl/asp/pl_start.asp?typ=13⊂=1&menu=2&artykul=881&akcja=artykul

http://www.endecja.pl/kalendarium/wydarzenie/110

 

ZDJĘCIA

Artykuły