Wycieczka do Wojewódzkiej Izby Tradycji Pożarniczych w Kraśniku, Komendy Państwowej Straży Pożarnej oraz CKiP

24 listopada dzieci z Oddziału Przedszkolnego A i B

oraz uczniowie młodszych klas

odwiedzili Wojewódzką Izbę Tradycji Pożarniczych w Kraśniku

oraz Komendę Państwowej Straży Pożarnej w Kraśniku.

Dzieci mogły naocznie zapoznać się z historią pożarnictwa

oglądając bogaty zbiór eksponatów takich jak: wozy konne wyposażone w sprzęt gaśniczy i pomocniczy,

sikawki ręczne, hełmy, mundury i pasy strażackie, sprzęt alarmowy, a także sztandary jednostek straży pożarnych.

Było to niezwykle ciekawe spotkanie, podczas którego kustosz muzeum Pan Szczepan Ignaczyński uświadomił dzieciom

jak trudną i odpowiedzialną pracę wykonują strażacy.

Pan Szczepan Ignaczyński- wielki pasjonat zgromadził wspaniałą kolekcję urządzeń napędzanych korbą oraz zbiór skarbonek,

od tych z XIX wieku do czasów nam współczesnych. Skarbonki pochodzą ze wszystkich kontynentów,

wykonane są ze stopów różnych metali, a także z drewna, skóry, szkła, porcelany, plastiku a nawet papieru.

Po śmierci Jana Pawła II, przy Izbie Tradycji Pożarniczych jedna z sal została poświęcona Naszemu Papieżowi.

Oprócz zdjęć wielkiego Polaka, obejrzeć tu można również kilkadziesiąt monet, znaczków, kart telefonicznych, medali, kart pocztowych,

a także przedmiotów używanych w czasach młodości Karola Wojtyły.

Dzięki życzliwości strażaków dzieci obejrzały samochody, sprzęt strażacki oraz zwiedziły budynek komendy.

Po wizycie w muzeum udaliśmy się do CKiP w Kraśniku, aby obejrzeć spektakl muzyczny ,,Piękna i Bestia”.

Jest to niezwykła, ponadczasowa baśń  wnosząca mądre przesłanie o tym, że prawdziwe piękno nie zawsze jest widoczne na zewnątrz.

Barwne kostiumy, bogata oprawa muzyczna oraz efekty świetlne sprawiły dzieciom wiele radości.

Spektakl zaciekawił, wzruszył i zachwycił naszych młodych widzów.

Opracowała Pani Arleta Chołody